סמים, חדשות, חו"ל

אין סמים בארץ? הנה מדינות עם מדיניות שפויה (10)

מאת | פורסם: 19/5/2010 23:24

תגיות: , , , , , ,

כ-1,000 איש הפגינו בשבוע שעבר בעד לגליזציה של מריחואנה. למרות שההפגנה היתה שקטה, עם רישיון לפי חוק ואף אחד לא הדליק שם ג’וינט, 13 מהם בילו את השבת במעצר. אני לא רוצה להיכנס לשיקולים של המשטרה, אני לא שוטר, לא שופט וגם לא מתיימר להיות. אבל ממה שראיתי, נראה לי שהסיבה היחידה למעצר היא נושא ההפגנה.

מה? לא, זה חרציות.

מדינת ישראל הולכת בכיוון ההפוך מרוב המדינות המתוקנות בעולם. לאט לאט מחלחלת ההבנה שבחברה בה לאדם מותר להזיק לעצמו קצת בשביל הכיף, עדיף שיזיק לעצמו בצורה שתמעך אותו בבית מאשר בכזו שתגרום לו להקיא באמצע אלנבי ולדקור את מי שהסתכל עליו לא יפה.

רבים וגדולים ממני כבר ניסו לשכנע אתכם שגראס זה לא כזה נורא, אני לא מתיימר לעשות את זה. אבל חשוב שתדעו, שכשמשטרת ישראל מחליטה שזו הרעה החולה שלנו וצריך לייבש את העיר, לעצור סלבריטאים על ג’וינט וחצי בשביל הכותרת ולפרק לכל בן 20-30 עם שיער ארוך את הבית או האוטו, היא הולכת עם הראש בקיר, כנגד המגמה המקובלת במדינות מתוקנות.

אז לאיפה כדאי להגר

הולנד היא אולי הדוגמה המפורסמת ביותר, בה יש מדיניות של סובלנות כלפי הצמח, שמתבטאת בקופי שופס פזורים ברחוב ובמדיניות של אי אכיפה כלפי אחזקה של עד חמישה גרם. למרות המוחצנות של היחס ההולנדי לסמים, זו לא המדינה הכי ליברלית בעולם.

החל מפברואר השנה, צ’כיה היא בית החלומות של כל סטלן. איך זה קרה? כמו ברוב מדינות הגוש המזרחי, החוק הדרקוני קובע עונשי מאסר כבדים על כל עבירת סמים. אבל הממשלה העבירה החלטה שקובעת כמות מסויימת, שעד אליה האחזקה לא תיחשב עבירה. הכמות שנקבעה היא 15 גרם של גראס או חמישה גרמים של חשיש.

אבל החברים מפראג לא הסתפקו בזה. גם אם ימצאו עליכם גרם של קוק, ארבע אקסטות, שני גרם MDMA או ספיד, גרם וחצי הרואין וחמישה קרטונים של אסיד – לא תיחשבו כמי שעובר על החוק.

וזה לא הכל. אם יש לכם גינה, תרגישו חופשי לשתול שם חמישה צמחי קנביס, חמישה צמחי קוקה, חמישה קקטוסי פיוטה ו-40 פטריות פסילוסיבין, ככה בשביל הכיף. כל עוד לא מכרת את זה לאף אחד – אתה בצד הנכון של החוק.

בתמונה: תל אביב על פטריות

סגניתה של צ’כיה בתואר גן העדן לסטלה היא ספרד. אומנם החוק קובע שאחזקה או שימוש במריחואנה הם עבירה קלה שדינה קנס נמוך, החוק נאכף רק אם, נגיד, שוטר תופס אותך מוריד ראש מול שער של בית ספר או תוך כדי נהיגה. זה בגלל החוקה במדינה, שקובעת שבבית שלך, אתה יכול לעשות מה שאתה רוצה, כל עוד לא פגעת באף אחד אחר. משמע – תרגיש חופשי לפתוח שורות על השולחן בסלון ולהשאיר את הארון של הצמחים פתוח גם כשהמשטרה דופקת בדלת. אבל רק שתדע – אם אתה מגדל יותר מצמח אחד לבנאדם, אתה עלול להיות חשוד בסחר.

בארגנטינה אומנם לא תוכלו לגדל את הסמים, אבל החוק אינו אוסר על שימוש בהם. תוכלו להלך עם ג’וינט בבטחה ברחובות בואנוס איירס. בפורטוגל אומנם לא תוכלו להדליק את הג’וינט ברחוב, אבל תוכלו ללכת עם עד 10 כאלה בכיס.

בגרמניה, איטליה, דנמרק, פינלנד, בלגיה, אורוגוואי ועוד לא מעט מדינות מתוקנות, אחזקה לשימוש עצמי הם עבירה לא פלילית שדינה קנס, בדיוק כמו עבירת תנועה. ברוסיה מותר להחזיק כמות לצריכה עצמית, אבל אם תסתובבו מסטולים ברחוב, ולא משנה אם מחומר חוקי או לא, תיקנסו ב-10 דולר רק על זה שיצאתם ככה מהבית.

קנדה נמצאת הכי קרוב ללהיות המדינה הראשונה בעולם המערבי שהופכת את הקנביס לחוקי לגמרי. ב-2007 קבע בית המשפט העליון במדינה שהאיסור על עישון מריחואנה נוגד את החוקה. ועדה מיוחדת של הסנאט שהתכנסה בעקבות הפסיקה קבעה שלא צריך להיות שום הבדל במעמד החוקי בין טבק, אלכוהול וקנביס. חוק בנושא נמצא בהליכי ניסוח וצפוי להגיע לאישור בית המחוקקים בקרוב.

אצל חברתנו הגדולה ארצות הברית יש חוק פדרלי האוסר על שימוש ואחזקה של מריחואנה בכל כמות. עם זאת, ממשל אובאמה שיחרר קצת את הרסן ולפני כמה חודשים הודיע שר המשפטים שכל מדינה יכולה להחליט בעצמה על גורל הסטלה. 12 מדינות הודיעו בשנה האחרונה על מדיניות של אי הפללה. בנובמבר הקרוב קליפורניה יכולה להפוך למדינה הראשונה בארה”ב שתהפוך את השימוש לחוקי לגמרי, ואת זה יכריע הציבור במשאל עם. משאל כזה, אגב, נערך בשוויץ לפני כשנתיים, שם הכריע הציבור נגד הלגליזציה.

נכון לכיום, יש רק מדינה אחת בעולם בה הקנביס חוקי לחלוטין, בה מותר לגדל, לקנות, למכור, לעשן, לאכול ולהתרחץ בקנביס. החוק באיראן מכיר בסגולותיו של הצמח, ומתיר גידול לצורכי תעשייה, הפקת שמן, מאכל ורפואה. את האיסור היחיד בחוק אף אחד לא יכול לאכוף – אסור להשתמש בצמח למטרות הנאה.

נסה גם  10 תגובות

 • סאת'רלנד says:

  הכי מתירנים במדינת
  תל-אביב.
  מלה של
  סאת’רלנד.

 • לכשתבוא המהפכה תהיה ליגליזציה מלאה

 • סביח says:

  האמת, הייתי מצפה שלממשלה יהיה אינטרס להפוך את הסמים לחוקיים. ככה יותר אנשים לא ישימו לב למה שהיא עושה, ויהיה לה סיכוי להבחר שוב.

 • ליאורה says:

  היי
  טוב,לט היו אלף ולא היה אישור,אני כמארגנת ההפגנה יודעת,אבל שאר הכתבה נכונה בהחלט,תודה רבה לך על הכתבה

 • צרכנית says:

  שיהיה כבר חוקי
  נמאס
  נמאאאאס כבר המרדף הזה אחרי אנשים שבסך הכל מעשנים מריחואנה וחשיש
  עזבו אותנו

  איך האפונה הגזר והבטטה שהיו במקרר אמרו?
  תנו לחיות בשקט!!!!!!!!!!!!!!!!!

  ודי כבר עם הפשיטות האלה
  לא נשאר כבר מה לעשן

 • מירנדה says:

  סליחה על הדעה הבטח לא לגיטימית באתר גברברים שכזה, אבל טוב שהחוק אוסר על עישון מריחואנה וחבל שהאכיפה בנושא כל כך לא יעילה. אנשים מעשנים לידי במסיבות, בברים (חוק העישון מישהו??), ב*גן הציבורי* ליד הבן שלי בן השנה. עם כל הכבוד לחופש הביטוי או מה שאתם לא מסתתרים מאחוריו בנימוקים שלכם למען ה”לגליזציה”, סמים הם רעה חולה וראוי לגרש אותם מהחברה שלנו.

 • אדם says:

  מירנדה היקרה, סמים הם באמת רעה חולה… אני ממליץ שתעיפי מהבית את כל האקמול, אופטלגין, דקסמול קולד, קפה, קולה… יש צורך להזכיר בכלל אלכוהול וסיגריות?

  אין מה לעשות, לא ניתן “לגרש” סמים ודברים דומים שאנשים רוצים… בסופו של דבר אנשים רוצים משהו מתוק לאכול לקינוח, לא תרשי להם בגלל שזה משמין? את יודעת כמה אנשים מתים כתוצאה מתופעות לוואי של השמנת יתר כל שנה?

  שאלה יותר טובה… את יודעת כמה אנשים מתים כתוצאה מעישון מריחואנה מדי שנה? אני אתן לך רמז דק: פחות מ-1… תעשי את החשבון.

  דרך אגב – פורטוגל היא עוד מדינה שהשימוש בכל סם בה אינו בגדר פשע, וניתן להשתמש גם בהרואין וקוק ברחוב בלי יותר מדי דאגה (מעבר לתחביב הלא הבריא במיוחד זאת אומרת) ואם כן נתפסים, מקבלים הזמנה לוועדה של רופאים ועובדים סוציאליים שייבדקו את נושא השימוש הפרטי שלך לגופו, ולכל היותר ימליצו לך להיכנס לאחד מעשרות המוסדות גמילה הממומנים ע”י הכספים שנחסכים כתוצאה מהפסקת האכיפה היקרה וחסרת התועלת על השימוש האישי.
  סחר עודנו לא חוקי, אבל ביננו זה עוד מקובל על הדעת.
  ככל הנראה הגישה הזאת גרמה לירידה בשימוש בסמים ככלל (חוץ ממריחואנה שרק יותר ויותר משתמשים בה בכל אירופה כי מבינים לאט לאט שזה כמעט נטול סיכון לעומת דברים שונים כמו אלכוהול וכדומה) וכפי שנאמר – לחיסכון כלכלי עצום.

 • אדם 2 says:

  לאדם -1 ..
  אל תתיחס בכלל לדברי הטיפשות של מירנדה-היא אחת מהאנשים הלא יודעים מימינם ומשמאלם ומקבלים כל אינפורמציה כמו שדוחפים להם-אם היא הייתה גודלת בהולנד נגיד היא הייתה תומכת נלהבת של קנאביס.
  בכל דבר שמגזימים בו יש תוצאות לא הכי טובות.-
  וזה רחוק מלהיות רק ”סמים” .
  ואני לא מדבר אפילו על חופש ועל זכויות האדם לעשות לעצמו כרצונו,זה ברור כשמש שקאנביס יותר בריא מאלכוהול וסגריות ושומן טראנס ומגורים בסביבה מזוהמת ודיאטות לא בריאות וכו וכו וכו וכו…אני אפילו לא מזכיר קפאין או שתיה מוגזת כגון קולה ושאר ירקות..תן לאנשים הללו לדפוק לעצמם את המח בדברים כוזבים. דומיה באירופה של שנות השלושים המאוחרות היו מושפעים מאותם גופים רבי עוצמה ממשלתיים -שיהודים מפיצים מחלות .

 • סמיר שוקרי והכינור says:

  אלכוהול מזיק הרבה יותר
  סטלנים לא הולכים מכות הם הולכים למקרר למנצ’ס

  סטלנים לא מקיאים הם ישנים חודש עד שהסטלה מתפוגגת

  בקיצור גראס זה הריטלין הטבעי הכי טוב בעולם והשפעותיו הן חיוביות בלבד

 • ליאורה says:

  לגליזציה ודה קרימינליזציה של קנביס!!(מריחואנה)
  http://www.hukim.co.il/law/300?ref=email

עכשיו תורך. תגיד משהו

טרקבקים

אם אתה יודע מה זה טרקבקים, אתה יכול להשאיר לנו כמה.

נקמת הקרעפלאך

נקמת הקרעפלאך

22/1/2011 2:02